RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri izraelit fajëson qeverinë e mëparshme për “sulmet terroriste”

kryeministri-izraelit-fajeson-qeverine-e-meparshme-per-“sulmet-terroriste”

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka fajësuar qeverinë e mëparshme për valën e fundit të “sulmeve terroriste”, transmeton Anadolu.

“Vendi ynë po përballet me një sulm terrorist. Ky sulm jo që sapo ka filluar. Gjatë Pashkës vitin e kaluar, pati një provokim të ngjashëm. Nën qeverinë e mëparshme, numri i sulmeve terroriste u rrit”, tha Netanyahu në një konferencë për media.

Netanyahu tha se qeveria e mëparshme tregoi dobësi, duke inkurajuar armiqtë e Izraelit.

“Qeveria e mëparshme i dorëzoi armikut territorin e gazit pa asgjë në këmbim”, tha ai, duke iu referuar një marrëveshjeje dypalëshe të nënshkruar në fund të vitit të kaluar.

Kryeministri izraelit u zotua se do të “rivendos përmbajtjen e Izraelit” në dritën e sulmeve të fundit me raketa.

Dhuna në territoret palestineze u rrit javën e kaluar pasi forcat izraelite larguan me forcë besimtarët muslimanë nga kompleksi i xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar.

Sulmet izraelite shkaktuan hedhjen e raketave nga Rripi i Gazës, Libani dhe Siria, me forcat izraelite që u kundërpërgjigjën me granatime ajrore dhe artilerie.

Ndërkohë, kryeministri izraelit ktheu prapa vendimin e tij për të shkarkuar ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant, i cili u largua nga posti pas thirrjes së tij për të ndalur planin e qeverisë për reformën gjyqësore, që shkaktoi protesta masive.

“Ne po vazhdojmë së bashku me forcë të plotë, për hir të sigurisë së Izraelit”, shkroi Gallant në twitter pas njoftimit.

Related posts

Mbi 100 raste aktive me COVID në Kosovë

rezart morina

Kryeministrja e Islandës “e tmerruar” nga vdekjet e vazhdueshme të civilëve në Gaza

admin

Aksidenti tragjik i trenave me 288 viktima në Indi, kryeministri: Fajtorët do ndëshkohen

rezart morina