RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri kanadez uron festën e Fitër Bajramit – VIDEO

kryeministri-kanadez-uron-festen-e-fiter-bajramit-–-video

Ja mesazhi i tij i plotë:

“Me shikimin e parë të gjysmëhënës së re, myslimanët në Kanada dhe në mbarë botën do të festojnë Fitër Bajramin për të shënuar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

“Fitër Bajrami, i njohur edhe si festa e agjërimit, është një nga festat më të rëndësishme në besimin islam. Është një mundësi për familjet dhe miqtë që të kalojnë kohë cilësore së bashku, të adhurojnë si komunitet dhe të japin për bamirësi. Është gjithashtu një kohë për të treguar bujari, mirënjohje dhe dhembshuri – vlerat thelbësore që janë në zemër të Islamit.

“Në këtë ditë, ne njohim kontributet e paçmueshme që komunitetet myslimane në Kanada kanë dhënë dhe vazhdojnë të japin për këtë vend. Diversiteti kulturor i Kanadasë është një nga forcat dhe burimet tona më të mëdha të krenarisë.

“Në emër të familjes sonë, Sophie dhe unë urojmë një festë të lumtur dhe të bekuar të Fitër Bajramit për të gjithë ata që festojnë.

Related posts

Baerbock: Serbia të bëjë thirrje për heqje dorë nga dhuna

admin

KQZ publikon adresat e sakta të 19 qendrave të votimit për nesër

admin

Turqia përfundon përpjekjet e shpëtimit në nëntë provinca

admin