RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kujdes! Këto pijë ju plakin trurin

kujdes!-keto-pije-ju-plakin-trurin

Është e natyrshme që truri juaj të plaket me kalimin e kohës, ashtu si pjesa tjetër e trupit tuaj. Megjithatë, dieta dhe mënyra e jetesës mund të ndikojnë gjithashtu në shpejtësinë e plakjes së trurit tuaj.

Disa zakone mund të ngadalësojnë procesin e plakjes së trurit, ndërsa të tjera mund ta përshpejtojnë atë.

Ashtu si me shumicën e zgjedhjeve dietike dhe të stilit të jetesës, moderimi është thelbësor. Ju nuk duhet ta privoni veten nga gjithçka, por kur zakonisht merrni vendime të këqija, gjërat mund të bëhen më të ndërlikuara nga sa mendoni.

Mbani në mend se konsumimi i sheqerit të shtuar në sasi të mëdha në baza të rregullta mund të kontribuojë në komplikime të trurit dhe shëndetit kognitiv.

Kur bëhet fjalë për pijet, këto tre lloje janë veçuar si ato që mund të përshpejtojnë procesin e plakjes së trurit:

Pijet e gazuaraNjë studim i vitit 2017 i botuar në revistën Alzheimer’s & Dementia zbuloi se pijet e gazuara shoqëroheshin me plakjen e përshpejtuar të trurit dhe se pjesëmarrësit që pinin të paktën një pije të gazuar çdo ditë kishin më shumë raste të tkurrjes së vëllimit të trurit.

Pjesëmarrësit që pinin rregullisht pije të gazuara kishin gjithashtu memorie më të keqe “episodike”, domethënë kujtesë afatgjatë të ngjarjeve të së kaluarës.

Shumë nga këta pjesëmarrës kishin gjithashtu vëllime më të vogla të hipokampusit, pjesa e trurit përgjegjëse për shumë nga funksionet tona të kujtesës dhe të të mësuarit. Vëllimi i hipokampusit natyrshëm zvogëlohet me kalimin e moshës, por ky studim sugjeron që konsumimi i rregullt i pijeve të ëmbla me sheqer mund ta përshpejtojë këtë proces.

Soda dietetike

Ndërsa shumica e njerëzve mendojnë se pijet e gazuara dietike janë një opsion më i shëndetshëm, hulumtimi ka treguar se ekziston një lidhje midis pijeve të gazuara dietike dhe shëndetit të trurit.

Një studim i botuar në revistën Stroke zbuloi se pjesëmarrësit që konsumonin një sodë diete në ditë kishin pothuajse tre herë më shumë gjasa të kishin një goditje në tru ose çmenduri.

Këto gjetje janë befasuese dhe duhen bërë më shumë kërkime, veçanërisht pasi studimi vuri në dukje se ato nuk mund të llogaritnin disa kushte që pjesëmarrësit mund të kishin zhvilluar gjatë studimit, siç është diabeti. Megjithatë, kjo është arsye e mjaftueshme për të vënë në dyshim nëse vërtet duhet të pini pije të gazuara diete çdo ditë.

 

Related posts

Tri gjëra që do t’i ndodhin trupit tuaj nëse hiqni dorë nga sheqeri

admin

Pse ushtrimet ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së artritit?

admin

4 ushqimet që ndihmojnë fëmijën tuaj të zgjatet

admin