RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse keni këto simptoma në sy, urgjent tek mjeku

nese-keni-keto-simptoma-ne-sy,-urgjent-tek-mjeku

Nuk është e pazakontë të zgjoheni dhe të ndiheni sikur fytyra dhe trupi juaj janë pak të fryra. Miliona persona përjetojnë fryrje të syve në mëngjes rregullisht dhe shpesh kthehen në normale me kalimin e ditës.

Por kur janë ata kapakët e fryrë vetëm një problem i gjumit, dhe kur janë shkak për shqetësim të madh? Njohja e ndryshimit është në të vërtetë e rëndësishme kur bëhet fjalë për mirëqenien tuaj-dhe veçanërisht shëndetin e veshkave tuaja.

Ka disa gjëra që mund të shkaktojnë fryrjen e syve tuaj, përfshirë gjenetikën, pirjen e duhanit, alergjitë, mungesën e gjumit dhe mbajtjen e lëngjeve, veçanërisht nëse konsumoni rregullisht një dietë të pasur me kripë.

Indet rreth syve tuaj janë të ndjeshëm dhe mund të reagojnë në mënyrë dramatike ndaj ndryshimeve në trupin tuaj. Sidoqoftë, një problem më i madh mjekësor mund të jetë i fshehur nëse nuk jeni të kujdesshëm. Rezulton se sytë tuaj të fryrë mund të jenë një shenjë e hershme e sëmundjes së veshkave, e cila ndodh kur këto organe nuk janë në gjendje të filtrojnë dhe asgjësojnë siç duhet produktet e mbeturinave.

Kur veshkat nuk janë në gjendje të funksionojnë mirë, aftësia e tyre për të mbajtur procesin e filtrimit zvogëlohet, për shkak të së cilës, proteina fillon të rrjedhë përmes urinës në vend që ta ruajë atë në trup”, tha Clara Laëson. “Humbja e proteinave nga trupi rezulton në ruajtjen e lëngjeve dhe mineraleve të tilla si kalciumi dhe fosfati rreth syve, gjë që më pas shkakton fryrje rreth syve.

Related posts

Ushqimi që rinon trurin

admin6

Këto ushqime përmirësojnë shëndetin e duhanpirësve

rezart morina

Pesë ushqime që forcojnë sistemin imunitar

admin