RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kujdes kur i jepni këtë ushqim fëmijëve, rrezikojnë të mbyten nëse s’tregoheni të vëmendshëm

kujdes-kur-i-jepni-kete-ushqim-femijeve,-rrezikojne-te-mbyten-nese-s’tregoheni-te-vemendshem

Një mjeke australiane ka zbuluar se cili ushqim paraqet më shumë rrezik që fëmija të mbytet.

CEO i organizatës së prindërve Tiny Hearts Education, Nikki Jurcutz, tha se rreziku më i madh i fëmijët vjen nga salçiçet, prandaj është shumë e rëndësishme që ato të përgatiten në mënyrën e sigurt. Për të reduktuar rrezikun e mbytjes, Nikki tha se salçiçet nuk duhet t’u jepen kurrë fëmijëve të tërë ose të prerë në formë rrethore.

Në vend të kësaj, ato duhet të priten sipas gjatësisë së tyre në mënyrë që të mos bllokojnë rrugët e frymëmarrjes së fëmijës. Ndjekësit e saj ishin shumë mirënjohës për këshillat.

‘Uau, nuk e kam menduar kurrë! Kaq e zgjuar”, tha një grua.
Po ju e kishit menduar ndonjëhere?  

Related posts

Ushqimet më të mira për të nisur ditën me energji

admin

Po ju dhemb dhëmbi? Si ta ndaloni në vetëm pak sekonda

admin

3 shenjat që paralajmërojnë se dhimbja e kokës është serioze dhe duhet të vizitoheni te mjeku

admin