RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kur pritet të trajtohet nga Kuvendi peticioni për tërheqjen e mjeteve nga Trusti

kur-pritet-te-trajtohet-nga-kuvendi-peticioni-per-terheqjen-e-mjeteve-nga-trusti

Kuvendi i Kosovës, në fillim të sesionit vjeshtor do ta trajtojë nismën legjislative të qytetarëve të Kosovës të cilët kanë nënshkruar peticione për Projektligjin për Trustin.

Drejtoria për media dhe marrëdhënie me publikun, e Kuvendit të Kosovës e ka konfirmuar se kjo çështje do të trajtohet nga 12 shtatori e tutje.

“Kuvendi i Republikës së Kosovës ka përmbyllur sesionin pranveror 2022. Referuar nenin 124 të Rregullores së re të Kuvendit, kjo çështje do të trajtohet me fillim të sesionit vjeshtor (12 shtator e tutje)”, thuhet në përgjigjen e Kuvendit drejtuar Kallxo.com.

Më 15 korrik të këtij viti, në Kuvendin e Kosovës ishin dorëzuar nënshkrimet e peticionit për nismën legjislative qytetare për Projektligjin për Trustin, i cili do tu mundësonte qytetarëve tërheqjen e një pjese të parave nga Fondi i Kursimeve Pensionale.

Këto nënshkrime iu janë nënshtruar verifikimit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).

Zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi ka thënë se pas kërkesës nga kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, këto peticione iu janë nënshtruar verifikimit dhe rezulton se mbi 17 mijë nënshkrues të peticionit janë qytetarë me të drejtë vote të Republikës së Kosovës.

Subjektet opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), janë shprehur se do ta përkrahin këtë nismë legjislative, duke përmendur se është domosdoshmëri që qytetarëve t’iu ipet kjo mundësi në këtë krizë ekonomike.

Related posts

Greqia në pritje të 42 gradëve Celsius dhe zjarreve

admin

Haniyeh: Palestinezët nuk do të largohen kurrë nga Gaza

admin6

Ministri i Jashtëm i Kinës sinjalizon lidhje më të thella me Rusinë

admin