RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti i përgjigjet Vuçiqit: Unë jam kryeministër i shpresës, ti je president i dhunës e frikës

kurti-i-pergjigjet-vuciqit:-une-jam-kryeminister-i-shpreses,-ti-je-president-i-dhunes-e-frikes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i është përgjigjur presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq i cili dje në një deklaratë skandaloze tha se po përgatitet vrasja e serbëve në Kosovë.

Kurti sot para mediave tha se Vuçiq është president i dhunës dhe frikës, shkruan lajmi.net.

Ai tutje shtoi se kur në Serbi flasin për dhunë e vrasje, ata flasin për vete dhe jo për Kosovën.

“Unë jam kryeministër i shpresës dhe progresit. Ndërsa në Serbi kemi një president të dhunës dhe frikës dhe të kërcënimit. Kur ata flasin për dhunë, vrasje, flasin për vete. Flasin për imagjinatën, mendimet e tyre, nuk flasin për Republikën tonë. Për të flasin Qeveria e Republikës së Kosovës”, tha kryeministri.

“Dita e 1 gushtit do të shkonte tërësisht paqësore, mirëpo më 31 korrik u ngritën ato barrikada prej njerëzve që kishin nxitur strukturat ilegale që u bënë banda kriminale. Ata janë duke folur për vete, jo për neve. Ne jemi për paqe, për siguri afatgjatë. Progresi në Kosovë duhet të mbrohet”, tha Kurti.

Related posts

Vritet një palestinez nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

admin

Ndodh eklipsi i plotë diellor, hëna ‘zhduk’ diellin në pak sekonda. Pamjet spektakolare (FOTO+VIDEO)

admin

“Nuk lejoj që një vrasës të më ndryshojë orarin”- Trump reagon në rrjetet sociale: Do të jem në Milwaukee për Konventën në orarin e planifikuar

admin