RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Jemi vigjilentë, nuk përjashtohet një sulm i ri nga Serbia

kurti:-jemi-vigjilente,-nuk-perjashtohet-nje-sulm-i-ri-nga-serbia

Kryeministri, Albin Kurti nuk ka përjashtuar mundësinë e një sulmi të ri serb në territorin e Kosovës, pas atij të 24 shtatorit në Banjskë.
Së fundi në një intervistë të dhënë për gjermanen Stern, ai u pyet për mundësitë e një konflikti të ri nga Serbia.

Stern.de: A është e mundur një luftë tjetër në Kosovë?

Kryeministri Kurti: Kemi një fqinj agresiv që nuk na pranon.

”Nuk mund të përjashtojmë mundësinë e një sulmi sepse nuk varet nga ne. Por ne mbetemi vigjilentë dhe të mbështetur nga trupat tona dhe ato të aleatëve tanë të NATO-s, të cilët kanë shtuar mbështetjen e tyre që nga sulmet e shtatorit për të garantuar sigurinë e vendit tonë”.

”Përveç kësaj, ne përmbushim standardin e mbrojtjes prej dy për qind të PBB-së duke investuar në ushtri”.

”Nëse ka demokraci, liderët e zgjedhur duhet të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre. Kjo çon në parashikueshmëri. Por diktatura mbart rreziqe. Pyet veten se çfarë do të urdhërojë një ditë Vuçiq policinë dhe ushtrinë e tij”.

”Ne vazhdimisht e ndiejmë agresionin serb: ata kanë 48 baza të avancuara ushtarake dhe xhandarmërie nëpër Kosovë – në formë patkoi”.

Related posts

Mitsotakis e vuri në listën e kandidatëve për eurodeputet, Fredi Beleri reagon nga burgu: E falënderoj për mbështetjen që më ka dhënë! I bëj thirrje çdo qytetari të Greqisë që…

admin

OKB-ja thotë se Ukraina po përjeton torturë kolosale

admin

Erdoğan: Kurrë nuk do të harrojmë solidaritetin e të gjithë miqve tanë në këto ditë të vështira

rezart morina