RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Nuk do të lejohet që barrikadat në veri të qëndrojnë edhe gjatë

kurti:-nuk-do-te-lejohet-qe-barrikadat-ne-veri-te-qendrojne-edhe-gjate

Kryeministri, Albin Kurti, ka theksuar se nuk do të lejohet që barrikadat në veri të qëndrojnë edhe gjatë dhe ka deklaruar se për këtë janë në koordinim me KFOR-in, i cili, sipas tij, ka kërkuar kohë.

Kurti pas ceremonisë së fillimit të punimeve të fazës së dytë për rehabilitimin e linjës së 10-të hekurudhore Fushë Kosovë-Mitrovicë, ka thënë se ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, është çdo ditë në Mitrovicë dhe në kontakt të vazhdueshëm me komandën e KFOR-it për heqjen e barrikadave.

Ai ka thënë se janë në koordinim me KFOR-in për largimin e barrikadave

“KFOR-i ka kërkuar edhe pak kohë prej neve, pra ne jemi në, koordinim, komunikim të rregullt të vazhdueshëm intensiv me KFOR-i dhe padyshim nuk do të mund të tolerohen shumë gjatë barrikada të tilla, por mos harroni ajo çfarë po bëjnë strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale tash së fundmi është fillimi i fazës së fundit të tyre. Shteti kurrë nuk ka qenë më në binarë”, ka theksuar Kurti.

Related posts

Natasha Pirc Musar merr detyrën si presidente e Sllovenisë

admin

Guvernatorja e parë e Bankës Qendrore të Turqisë merr zyrtarisht detyrën

admin

Putin: Rusia dhe Koreja e Veriut kanë mundësi për bashkëpunim ushtarak

rezart morina