RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Pavarësia jonë u arrit përmes luftës dhe sakrificës

kurti:-pavaresia-jone-u-arrit-permes-luftes-dhe-sakrifices

Qeveria e Kosovës ka mbajtur mbledhje festive për nder të 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka uruar 15-vjetorin e pavarësisë, duke thënë se detyrë kryesore është se kur të vijë 20-vjetori, të jenë shumëfishuar arsyeje që të rinjtë ta zgjedhin Kosovën për një të ardhme të mirë.

“Pavarësia jonë u arrit përmes luftës dhe sakrificës dhe ajo do të arrihet përmes punës e cila karakterizon njerëzit e mirë të Kosovës që punojnë për vetën shoqërinë e ekonominë tonë. Në këtë festë duhet të përkujtojmë se detyra jonë kryesore është se kur të vijë 20 vjetori të jenë shtuar e shumëfishuar arsyet që të rinjtë të mund ta zgjedhin Kosovën për një të ardhme dhe jetë më të mirë”, tha Kurti.

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës është bërë më 17 shkurt të vitit 2008 në ora 15:39 në Kuvendin e Republikës së Kosovës në Prishtinë. Në një mbledhje të jashtëzakonshme ku merrnin pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës njëzëri shpalli Kosovën shtet të pavarur, sovran dhe demokratik.

Ligjshmëria e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës për një kohë ka qenë temë e diskutueshme. Serbia duke kundërshtuar Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës kërkonte vlerësimin e vlefshmërisë ndërkombëtare dhe mbështetje për pozicionin e saj, gjoja se Deklarata e Pavarësisë së Kosovës ishte e paligjshme.

Related posts

Ushtarët izraelitë vrasin një fëmijë palestinez

admin

Fidan: Heshtja ndaj sulmeve të Izraelit në Gaza nënkupton miratimin e paligjshmërisë në mbarë botën

admin6

Evropa me verë në dimër

admin