RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti për konfiskimin e armëve në Zveçan: Fitoi shteti ligjor, edhe KFOR-i ishte i pranishëm në aksion

kurti-per-konfiskimin-e-armeve-ne-zvecan:-fitoi-shteti-ligjor,-edhe-kfor-i-ishte-i-pranishem-ne-aksion

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në Zveçan ku është bastisur një depo armësh ku u sekuestruan një sasi e konsiderueshme armësh.

Sipas njoftimit të kryeministrit të pranishëm gjatë aksionit kanë qenë edhe pjesëtarë të KFOR-it.

Kurti ka thënë se armët kanë pasur të shpërndahen te bandat e dhunshme në atë pjesë të Kosovës.

”Një tjetër fitore për shtetin ligjor dhe organet e sigurisë. Sot Policia e Kosovës në prani të trupave të KFOR-it bastisi një depo armësh në Zveçan që ishte përdorur për të kontrabanduar armë në Kosovë dhe për t’ua shpërndarë ato bandave të dhunshme. U konfiskuan armë ushtarake si pushkë automatike, granata dore dhe eksplozivë“, ka shkruar Kurti të martën.

Më parë, për këtë çështje kishte reaguar edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili kishte dhënë detaje për aksionin.

”Deri më tani është zbuluar një sasi e madhe e armatimit, duke përfshirë armë automatike, fishekë, granata dore dhe eksploziv. Në vendin e ngjarjes, përveç institucioneve të sigurisë, kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues të KFOR-it. Veriu hap pas hapi po shkon drejt normalitetit. Rendi dhe ligji nuk do të cenohet në asnjë cep të Republikës”, ka shkruar ndër tjerash Sveçla, të martën.

Policia e Kosovës në një konferencë ka shprehur habinë e saj se ndër armët dhe municionet e konfiskuara kishte lloje të tilla që përdoren nga shtetet e NATO-s.

Policia tha se kjo çështje është interesante për t’u hetuar se si këto armë kanë rënë në duart e këtyre bandave.

Related posts

Kërkohet ndihmë financiare për shërimin e Xhevat Guraj

admin

Videoja e një ushtari turk që ndihmon viktimën e tërmetit përhapet në mediat sociale kineze

rezart morina

Krasniqi emocionohet në Speciale: S’kam asnjë lidhje me akuzat e Prokurorisë

admin