RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti për tërheqjen e policëve në komunat veriore: Dëshmon për de-eskalim të qartë

kurti-per-terheqjen-e-policeve-ne-komunat-veriore:-deshmon-per-de-eskalim-te-qarte

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nga sot filloi zvogëlimi edhe për 25% të tjera i pranisë së policisë së Kosovës në tri ndërtesat e komunave në veri të vendit.

Sipas Kurtit, kjo vjen pas vlerësimit të gjendjes së sigurisë nga mbledhja që pardje mbajtën drejtues të Policisë së Kosovës me EULEX-in dhe KFOR-in.

Derisa ka falënderuar Policinë e Kosovës dhe qytetarët pa dalim për bashkëpunim dhe korrektësi.

“Ashtu qysh kemi thënë para më shumë se dy muajve: 1) nuk do të ketë zvogëlim të përnjëhershëm dhe as të menjëhershëm të pranisë së policisë, por vetëm gradual e proporcional; 2) zvogëlimi vlen për praninë policore në ndërtesat komunale dhe rrethinat e tyre, e jo për veriun e vendit, ku ka ende sfida e punë për sundim të plotë të rendit e ligjit”, tha ai.

Tutje kryeministri tha se zbatojnë me përgjegjësi të plotë dhe me kujdes marrëveshjen e Bratisllavës nga 10 korriku 2023 në funksion të kërkesave të BE-së nga 3 qershori 2023 për de-eskalim.

“Ne po zbatojmë me përgjegjësi dhe seriozitet, sinqeritet dhe kujdes, marrëveshjen e Bratisllavës nga 10 korriku 2023 në funksion të kërkesave të BE-së nga 3 qershori 2023 për de-eskalim. Konstatimi i përbashkët me faktorët ndërkombëtarë për përmirësimin e dukshëm të nivelit të paqes dhe sigurisë në veri dëshmon për de-eskalim të qartë. Njëkohësisht, ne jemi vigjilent për ri-eskalimin potencial që mund të vijë nga deklaratat që nxisin urrejtje dhe agresiviteti politik e shtetëror i fqinjit tonë verior”, tha tutje ai.

Teksa ka ftuar qytetarët që të mos bien pre e dezinformatave të ndryshme, prej atyre që janë pasojë e keqkuptimit, moskuptimit a keqinterpretimit të situatës dhe zhvillimeve e deri tek ato që janë dëshira anti-qeveritare të transmetuara publikisht si lajme faktike.

“Lufta hibride kundër Republikës së pavarur të Kosovës dhe qeverisë së saj demokratike e progresiste do të dështojë”, shtoi ai.

Related posts

OBSH: Mos dërgimi i ndihmave ushqimore në Gaza ka lënë në situatë të pashpresë popullin

admin6

Shefi i NATO-s: Aleatët evropianë të NATO-s do të investojnë 380 miliardë dollarë në mbrojtje në vitin 2024

admin

BE-ja e shqetësuar për përdorimin në rritje të drogës

rezart morina