RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Putini është përgatitur për luftë të gjatë

kurti:-putini-eshte-pergatitur-per-lufte-te-gjate

Në përvjetorin e pavarësisë së SHBA-së, më 4 Korrik, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se vendet demokratike duhet me çdo kusht të bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që demokracia e Ukrainë të fitojë ndaj autokracisë së Rusisë.

Ai shkroi në Facebook të hënën, se presidenti rus, Vladimir Putin, është përgatitur për një luftë të gjatë e shkatërruese ndaj Ukrainës.

“Putini është përgatitur për një luftë të gjatë shkatërruese ndaj Ukrainës dhe po llogarit në një dimër të ashpër për t’iu shkaktuar vuajtje maksimale shteteve evropiane të varura prej gazit rus. Për këto arsye, mes të tjerash, rezistenca efikase ndaj agresionit të Putinit do të kërkojë më shumë sakrificë se kurrë nga demokracitë e botës”, shkroi ai.

Kreu i Qeverisë deklaroi se duhet dëshmuar botës se vendosmëria e qeverisjes së popullit “nuk do të zhduket nga toka”, derisa shtoi se demokracia nuk e mbron vetveten.

Related posts

Miratohet marrëveshja me Anglinë, të burgosurit shqiptarë do transferohen në atdhe

rezart morina

Numri i ushtarëve të vrarë izraelitë në Gaza u rrit në 562

admin

200 000 rekrutë të rinj, shteti që po përgatitet për luftë

admin