RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Sanksionet amerikane për Vulinin, dëshmi për kërcënimin e paqes nga Serbia

kurti:-sanksionet-amerikane-per-vulinin,-deshmi-per-kercenimin-e-paqes-nga-serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi SHBA-ja ka shpallur sanksione ndaj Aleksandër Vulinit, shefit të shërbimit sekret serb.

Kurti ka shkruar në Twitter, se kjo tregon për rrrezikun që i kanosej rajonit.

”SHBA ka sanksionuar Aleksandar Vulin-Rr. i agjencisë së inteligjencës së Serbisë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Mbrojtjes së Ministrisë së Punëve të Brendshme – për “marrëveshjet korruptive që lehtësojnë aktivitetet malinje ruse në Serbi dhe rajon”, duke dëshmuar kërcënimin e paraqitur për paqen dhe sigurinë në nivelet e larta të shtetit serb“, ka shkruar Kurti.

Më parë për këtë ka reaguar edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Related posts

Poloni, ministri i Mbrojtjes akuzohet për zbulimin e dokumenteve “shumë sekrete”

admin

Kroaci, kompania japoneze Nipro investon 13 milionë euro në një uzinë të re

admin

Kur pritet të dihen rezultatet e zgjedhjeve në veri

rezart morina