RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sudani kundërshton ofertën afrikane për paqe dhe forcën paqeruajtëse “armike”.

sudani-kundershton-oferten-afrikane-per-paqe-dhe-forcen-paqeruajtese-“armike”.

Në vend të kësaj, Khartoum zyrtar mirëpret një samit të ardhshëm të mbajtur nga Egjipti, i parë gjerësisht si më afër ushtrisë sesa Forcat rivale të Mbështetjes së Shpejtë.

Ministria e Jashtme e Sudanit, e lidhur me ushtrinë, hodhi poshtë të martën propozimin e një samiti rajonal për të shqyrtuar vendosjen e forcave paqeruajtëse për të mbrojtur civilët, duke shuar shpresat paraprake se mbledhja mund të ndihmojë përpjekjet për t’i dhënë fund një lufte gati tre-mujore.

Lufta e dhunshme për pushtet midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake që nga 15 prilli ka vrarë më shumë se 1000 civilë dhe ka zhvendosur 2.9 milionë, sipas Kombeve të Bashkuara.

Asnjëra palë nuk ka fituar një avantazh të qartë dhe një pjesë e madhe e kryeqytetit është braktisur ose shkatërruar ndërsa përpjekjet e ndërmjetësimit deri më tani kanë dështuar.

Samiti, i mbajtur nga organi rajonal i Afrikës Lindore IGAD dhe ku morën pjesë krerët e shteteve, si dhe përfaqësues të disa vendeve dhe organeve të tjera, kishte sugjeruar marrjen në konsideratë të vendosjes së forcave paqeruajtëse rajonale dhe përfshirjen e mëtejshme të civilëve në bisedime.

Ai përfaqësoi takimin e parë të tillë në javë, pasi një grup i veçantë bisedimesh në Jeddah ishte pezulluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite pas shkeljeve të shumta të armëpushimit. /mesazhi

Related posts

Ish-kryeministri pakistanez, Imran Khan, plagoset në të shtënat gjatë “marshimit të gjatë” – VIDEO

admin

BOTA Francë, arrestohen 667 persona në protestat që vazhduan përgjatë natës

rezart morina

Turqia dhe Egjipti rrisin marrëdhëniet diplomatike në nivel të ambasadave

admin