RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti takon shefin e OSBE, flasin për de-eskalimin e situatës dhe zgjedhjet e reja në Veri

kurti-takon-shefin-e-osbe,-flasin-per-de-eskalimin-e-situates-dhe-zgjedhjet-e-reja-ne-veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti në takim shefin e OSBE-së, Michael Davenport dhe zëvendës shefin e OSBE-së Jeffrey Bieley.

Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se në takim u bisedua për bashkëpunimin ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) dhe zhvillimet në vend.

“Kryeministri e njoftoi Davenport për emërimin e nënkryetarëve nga komuniteti serb në komunat në veri: Katarina Axhançiq, nënkryetare e Komunës së Mitrovicës Veriore, Slagjana Pantoviq, nënkryetare e Komunës së Zveçanit, dhe Dragana Miletiq, nënkryetare e kuvendit komunal në Leposaviq, si dhe për emërimin nga Kuvendi me vota të fshehta të Sergjan Sentiq në pozitën e zëvendës Avokatit të Popullit. Në takim u bisedua edhe për de-eskalim të situatës në katër komunat në veri dhe normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Në lidhje me zgjedhjet e reja, Kryeministri tha se duhet të jenë zgjedhje të lira dhe të ndershme, të planifikuara e përgatitura mirë, me garë të hapur dhe pa frikësim. Davenport i shprehu mirënjohje Kryeministrit për progresin me Njësisë së Përkthimit dhe Harmonizimit, në kuadër të Zyrës së Kryeministrit”, thuhet në njoftim.

Related posts

SHBA, katër të vrarë dhe disa të plagosur nga të shtënat në një bar

admin

Kremlini: Regjimi i Kievit përdor taktika të sulmit terrorist

rezart morina

Arrestohen dy zyrtarë në Obiliq – falsifikuan dokumentet zyrtare, duke krijuar identitet të rrem

rezart morina