RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kuvendi i Kosovës sot debat parlamentar për dialogun Kosovë-Serbi

kuvendi-i-kosoves-sot-debat-parlamentar-per-dialogun-kosove-serbi

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të diskutojnë sot për dialogun që po zhvillohet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Seanca pritet të nisë në orën 12 derisa kërkesën me nënshkrime e kanë bërë deputetët e PDK-së.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të diskutojnë sot për dialogun që po zhvillohet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Seanca pritet të nisë në orën 12 derisa kërkesën me nënshkrime e kanë bërë deputetët e PDK-së.

Dialogu Kosovë-Serbi ka nisur më 2011 për çështje teknike e më pas ka kaluar në nivele politike. Më 2013 ishte arritur marrëveshja dhe ishin vendosur nënshkrimet e liderëve të dy vendeve. Aty, në pikën e parë, të dytë, të tretë, katërt, pesë dhe gjashtë flitet për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Më 2015, ishte arritur marrëveshja për Asociacionin e cila më pas ishte shqyrtuar nga Gjykata Kushtetuese, e cila kishte konstatuar se disa pika të statutit të Asociacionit nuk ishin në përputhje me Kushtetutën.

Aktualisht, Kosova dhe Serbia po diskutojnë për një plan ndërkombëtar i quajtur “Plani franko-gjerman”, i cili parasheh edhe zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara më herët si dhe nuk parasheh njohje reciproke ndërmjet dy shteteve.

Ndërkombëtarët, përshirë zyrtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar nga Kosova të themelojë menjëherë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe për të shkuar pastaj te “Plani franko-gjerman”. Kryeministri Albin Kurti ka pranuar të themelojë një Asociacion por jo para se Kosova dhe Serbia të arrijnë njohje reciproke.

Related posts

Qeveria Kurti mblidhet sot, në rend të ditës Projektligji për Pagat dhe ai për Zyrtarët Publik

admin

SHBA-ja evakuon stafin diplomatik nga Sudani

admin

BeH, shënohet Dita e Dëshmorëve në Qendrën Përkujtimore Potoçari në Srebrenicë

rezart morina