RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ky është çaji më i shëndetshëm në botë, ai parandalon çdo gjë nga ftohja e deri te sëmundjet më të rënda

ky-eshte-caji-me-i-shendetshem-ne-bote,-ai-parandalon-cdo-gje-nga-ftohja-e-deri-te-semundjet-me-te-renda

Pavarësisht nëse përdoret i freskët apo i tharë, rigoni është një erëz medicinale popullore që është përdorur si çaj për mijëra vjet. Për shkak se është një ilaç antioksidant, rigoni ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Mënyra më e zakonshme për të trajtuar rigon është duke pirë çaj të bërë nga kjo bimë. Çaji i rigonit mund të përgatitet nga bimë të freskëta ose të thata. 1 deri në 2 lugë rigon hidhen në ujë të vluar. Lëreni të pushojë për rreth 5 minuta, më pas kullojeni dhe pijeni.

Rekomandohet të pini një lugë çaji rigon në ditë për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të rënda.

Çaji i rigonit mund të trajtojë ose lehtësojë:

Mbytje
artriti
kollë të ftohtë
dhimbje muskulore
dhimbje dhëmbi
aknet
alergjitë
fryrje
lodhje
dhimbje koke
dhimbje në vesh
problemet e zemrës
infeksionet e traktit urinar
dhimbje menstruale

Çaji i rigonit:

4-6 lugë gjelle gjethe të thata rigon

3 gota ujë

një fetë limoni

pak mjaltë

Përgatitja:

Rigonin e hedhim në ujin e vluar, e lëmë të ziejë, më pas e heqim nga soba dhe e lëmë të qëndrojë për rreth 4 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Hidhni limon dhe mjaltë në çaj të kulluar dhe të ftohur. Pini gjatë gjithë ditës.

Related posts

Pesë arsyet pse duhet konsumuar çokollatë çdo ditë

rezart morina

Publikohet raporti, 285 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin

Ky është mëngjesi perfekt nëse doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë

admin