RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ky është fruti që na mban të ngopur për orë të tëra dhe redukton urinë

ky-eshte-fruti-qe-na-mban-te-ngopur-per-ore-te-tera-dhe-redukton-urine

Hulumtimet kanë treguar se ekziston një frut i thatë që në fakt “godit” drejtpërdrejt qendrën e vetëkontrollit në tru dhe në këtë mënyrë na pengon të hamë ushqime dhe ëmbëlsira jo të shëndetshme.

Këto janë arrat, të cilat janë të pasura me yndyrna të dobishme Ω-3, proteina, magnez, vitaminë B6 dhe vitaminë E dhe në të njëjtën kohë arrijnë të nxisin ndjenjën e ngopjes dhe të reduktojnë në mënyrë drastike dëshirat.

“Ne e dimë se arrat na bëjnë të ndihemi më të ngopur, por ishte befasuese për ne kur zbuluam se arra ndikon në aktivitetin e trurit kur ushqimi është para nesh dhe, si rrjedhojë, ndikon në zgjedhjet tona ushqimore dhe sa të uritur jemi,” tha Dr. Tamar Samuels, bashkëthemeluese e Culina Health.

Ai shton se arrat janë zgjedhja kryesore kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një fruti të thatë që do të japë efekte anti-inflamatore në trup.

Related posts

E keni të gjithë në shtëpi, ky ushqim ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

rezart morina

Keni gjithë kohës etje edhe në ditët e ftohta? Këto janë 2 sëmundjet që duhet t’ju ruheni

admin

Vitaminat që veprojnë më mirë në luftën kundër stresit

admin