RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak: I gëzuar që Kosova pranoi propozimin e BE-së

lajcak:-i-gezuar-qe-kosova-pranoi-propozimin-e-be-se

Emisari i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, është shprehur i lumtur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve.

Pas vizitës në Serbi, Lajçak ka thënë në Twitter se do të ketë një takim të nivelit të lartë.

“Udhëtova për në Prishtinë për të takuar kryeministrin Albin Kurti dhe Besnik Bislimi dhe për në Beograd që të bëjë të njëjtën gjë me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe Petar Petkoviq. Më vjen mirë që edhe Kosova tani e pranoi në parim Propozimin e BE-së. Ne do të vazhdojmë diskutimet tona në një takim të nivelit të lartë”, ka shkruar Lajçak.

Ndryshe, mbrëmë kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se Kosova do të pranojë propozimin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi.

Related posts

Kievi thotë se pilotët ukrainas po stërviten me instruktorët amerikanë për avionët F-16

admin

Analiza e DW: Rusia rekruton emigrantë për të luftuar në Ukrainë

rezart morina

Kenia, rritet në 264 numri i të vdekurve nga kulti i urisë

admin