RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak pas takimit me Kurtin: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

lajcak-pas-takimit-me-kurtin:-marreveshja-per-asociacionin-duhet-te-zbatohet

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka folur pas përfundimit të takimit të tij me kryeministrin Albin Kurti dhe ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier.

Lajçak ka thënë se arsyeja e ardhjes së tij në Kosovë është çështja e planit evropian si dhe Asociacioni.

Ai bëri të ditur se janë përmendur gjashtë kushtet e parashtruara nga Kurti lidhur me Asociacionin.

I pyetur për çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe ai tha se tashmë është e ditur se gjithçka që është nënshkruar, duhet të zbatohet.

“Janë përmendur edhe kushtet e Kurtit, për ne e rëndësishme është që të bëhen marrëveshje, për normalizim të raporteve”, tha Lajcak.

Ai shtoi se vizitën e tij do ta vazhdojë edhe në Beograd sonte, dhe se kjo është vizita e 10-të që nga shtatori në Kosovë.

Related posts

Azerbajxhan, fillon “kthimi i madh” në zonat e çliruara nga okupimi

admin

Kriza ekonomike, gjysma e evropianëve thonë se standardet e tyre të jetesës janë në rënie

admin

OKB: 34 milionë afganë jetojnë në varfëri nën sundimin e talebanëve

rezart morina