RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lamtumirë pagjumësi, 10 këshilla për të fjetur të qetë

lamtumire-pagjumesi,-10-keshilla-per-te-fjetur-te-qete

Shumë probleme, shumë mendime … mjaft më net të trazuara, ja disa këshilla të dobishme për të gjetur gjumin tuaj të humbur.

Festat po afrohen, por problemet nuk heqin dorë: kështu, përveç lodhjes së punës dhe një jete plot angazhime, shtohen edhe netët që duken si makth, ku drita e diellit nuk duket se do të vijë dhe kur bie alarmi, me ndihemi të lodhur edhe pa filluar dita.

Këtu është një udhëzues i dobishëm për të pushuar më mirë dhe për të arritur te Krishtlindjet me një mendje më të qetë dhe një rezervë të mirë energjie.

1. Takim në darkë: të darkoni natën vonë absolutisht duhet shmangur. Metabolizmi ynë ngadalësohet në fund të pasdites, kështu që është praktikë e mirë të mos shkoni të flini të rënduar nga vakti, kështu që lehtësoni tretjen, duke përshpejtuar orarin e darkës, e cila duhet të jetë ushqyese, por e lehtë.

2. Ushqimi i duhur: supat janë të përsosura, sepse ato ju hidratojnë dhe ju ngopin me shije pa ju rënduar shumë , por mbi të gjitha ju ngrohin edhe nga brenda. Pastaj nëse duam edhe ëmbëlsirë, ne mund të përgatisim mollët në furrë: me një spërkatje të kanellës ata do të jenë të shijshme dhe të lehta.

3. Përfitime rituale: të kënaqeni në një banjë të nxehtë është një mënyrë e jashtëzakonshme për t’u kujdesur për veten dhe gjithashtu një kënaqësi që është e aftë menjë herë të na qetë sojë trupin dhe mendjen. Këshilla e mençur? Hedhim në ujë disa pika vaj esencial: perfekt për lirimin e blloqeve të muskujve dhe lirimin e tensionit.

4. Dhjetë minuta në heshtje: një dritë e butë dhe një pozicion komod: nuk duhet të mungojnë kë to gjë ra kur duhet të çlodhemi. Frymëmarrja e thellë ndihmon të çlirohemi nga tensionet dhe të qartësojmë mendjen nga mendimet dhe emocionet. Një çast i qetësisë së brendshme është i përsosur për të kaluar drejt gjumit të qetë .

Related posts

Si t’i mbijetoni një infarkti, nëse jeni vetëm

admin

Pse e keni gojën e thatë kur ngriheni në mëngjes? 5 mënyra si ta trajtoni

rezart morina

Shenjat e mungesës së vitaminës A

admin