RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lavrov: Nevojiten përpjekje shtesë për të rritur ndërveprimin midis vendeve të Kaspikut

lavrov:-nevojiten-perpjekje-shtese-per-te-rritur-nderveprimin-midis-vendeve-te-kaspikut

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, theksoi se nevojiten përpjekje shtesë për të rritur ndërveprimin midis vendeve të Kaspikut, raporton Anadolu.

Lavrov foli në Moskë në takimin e Ministrave të Jashtëm të vendeve të Kaspikut, të përbërë nga Azerbajxhani, Irani, Kazakistani, Rusia dhe Turkmenistani.

Duke tërhequr vëmendjen në rëndësinë e takimit, Lavrov tha se punimet në formatin në fjalë ndihmojnë në gjetjen e zgjidhjeve të problemeve në ndërveprimin rajonal.

“Por nevojiten përpjekje shtesë për të rritur ndërveprimin dhe për të përforcuar themelet juridike ndërkombëtare mes pesë shteteve të Kaspikut”, tha ai.

Related posts

Hamasi: Nuk ka bisedime për shkëmbimin e pengjeve para armëpushimit të plotë në Gaza

rezart morina

Shefi i UNRWA-së: Pretendimi për zona të sigurta në Gaza është i “rremë dhe mashtrues”

RTI

Ambasadori italian në Serbi: Pa progres në Asociacion, Kosova s’do të anëtarësohet në KiE

RTI