RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lavrov thotë se nuk ka pengesa për eksportin e grurit: Marrëveshja nuk na ndalon të sulmojmë infrastrukturën ushtarake

lavrov-thote-se-nuk-ka-pengesa-per-eksportin-e-grurit:-marreveshja-nuk-na-ndalon-te-sulmojme-infrastrukturen-ushtarake

Sergey Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë, ka thënë se nuk ka pengesa për eksportin e grurit nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, pasi Kievi dhe Moska ranë dakord për një marrëveshje për zhbllokimin e dërgesave javën e kaluar.

Lavrov tha se sulmet me raketa ruse të kryera të shtunën në portin kryesor të Ukrainës të Odesës, kishin për qëllim infrastrukturën ushtarake, raporton Al Jazeera.

Ai tha në një konferencë shtypi se nuk kishte asgjë në marrëveshjen e grurit të nënshkruar nga Rusia që e pengon atë nga vazhdimi i sulmit ndaj infrastrukturës ushtarake në Ukrainë.

Lavrov është aktualisht në një turne diplomatik në Afrikë, gjatë të cilit do të vizitojë disa vende në një përpjekje për të forcuar lidhjet e Moskës me kontinentin.

Shumë vende afrikane importojnë drithë ruse dhe, gjithnjë e më shumë, energji, por gjithashtu blejnë ushqime nga Ukraina. /abcnews

Related posts

SBASHK paralajmëron protesta e greva në arsim, njohësit thonë se nuk ka arsye

RTI

25 vjet nga vrasja e civilëve në tregun e gjelbër në Mitrovicë, Kurti: Të mos e harrojmë të kaluarën e errët

admin

Izraeli goditet me raketa në veri të vendit, plagosen gjashtë persona

admin