RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Liberalizimi i vizave s’vlen për pasaportat që lëshon Serbia

liberalizimi-i-vizave-s’vlen-per-pasaportat-qe-leshon-serbia

Liberalizimi i vizave që u miratua për Kosovën, vlen vetëm për poseduesit e pasaportës së Kosovës, por jo edhe për ata shtetas të Kosovës që kanë pasaporta të lëshuara nga autoritetet serbe, konfirmuan zyrtarë të Komisionit Evropian.

Zëdhënësja Anita Hipper tha në një deklaratë me shkrim për Radion Evropa e Lirë se “regjimi i vizave do të mbetet i vlefshëm vetëm për ata shtetas në Kosovë, pasaportat e të cilëve lëshohen nga Administrata Koordinuese e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë”.

Serbët në Kosovë janë përjashtuar nga liberalizimi i vizave edhe kur Serbisë i janë hequr ato në vitin 2009.

Megjithatë, nga Komisioni Evropian thanë se po punojnë që të gjithë qytetarët e rajonit të Ballkanit Perëndimor ta gëzojnë lirinë e lëvizjes në atë që njihet si zona Schengen dhe përbëhet prej dhjetëra shtetesh evropiane.

Related posts

Shefi i NATO-s del me deklaratë për takimin në Ohër, ka një kërkesë për Kurtin e Vuçiqin

rezart morina

Sudan, rifillojnë përleshje të ashpra midis palëve në konflikt

rezart morina

Presidenti amerikan Biden: Pandemia ka marrë fund!

admin