RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Libi, numri i të vdekurve si pasojë e përmbytjeve në qytetin Derna shkon në mbi 2 mijë

libi,-numri-i-te-vdekurve-si-pasoje-e-permbytjeve-ne-qytetin-derna-shkon-ne-mbi-2-mije

Kreu i qeverisë së emëruar nga parlamenti, Ossama Hamad, tha se mijëra të tjerë besohet se janë të zhdukur

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në qytetin Derna në Libinë lindore është rritur mbi 2 mijë, transmeton Anadolu.

Siç raporoton agjencia libiane e lajmeve LANA, kreu i qeverisë së emëruar nga parlamenti, Ossama Hamad, tha se mijëra të tjerë besohet se janë të zhdukur.

Hamad gjithashtu tha se blloqe të tëra banimi u “fshinë nga dheu” pasi ato u përfshinë nga përmbytjet në Derna.

Më herët, kreu i qeverisë së unitetit me bazë në Tripoli, Abdul Hamid Dbeibeh, shpalli të gjitha zonat e ekspozuara ndaj stuhisë dhe përmbytjeve si “zona fatkeqësie”.

Dbeibeh gjithashtu shpalli tre ditë zie kombëtare për viktimat e përmbytjeve vdekjeprurëse që shkatërruan vendin e Afrikës Veriore.

Dje, stuhia ‘Daniel’ përfshiu disa zona në Libinë lindore, më së shumti qytetet Banghazi, Bayda dhe Al Marj, si dhe qytetet Soussa dhe Derna.

Related posts

Kosova solidarizohet me Turqinë pas tërmeteve

admin

Në Parlamentin e Britanisë ngrihet shqetësimi për çështjen e Kosovës

rezart morina

Pentagoni do të trajnojë ushtarët ukrainas për përdorimin e sistemit mbrojtës Patriot

admin