RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Libia kundërshton vendimin e Egjiptit për demarkimin e kufijve detarë

libia-kundershton-vendimin-e-egjiptit-per-demarkimin-e-kufijve-detare

Libia kundërshtoi vendimin e 11 dhjetorit të Egjiptit për demarkimin e kufijve detarë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ky demarkacion është i padrejtë sepse është shpallur në mënyrë të njëanshme, ai cenon integritetin territorial të Libisë dhe parimet e mirëbesimit dhe respektit të sovranitetit”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme.

“Përcaktimi i kufijve mes dy vendeve duhet të bëhet me marrëveshje të ndërsjellë përmes negociatave që garantojnë interesat e të dyja palëve dhe respektojnë parimin e barazisë”, thuhet në deklaratë.

Related posts

CIA: Rusia deri tani ka humbur 15 000 trupa në Ukrainë

admin

Franca kërkon që shtetet e BE-së të vendosin masa ndaj udhëtarëve kinezë

admin

Komunat kanë afat deri më 8 dhjetor për të vendosur për faljen e tatimit në pronë

admin6