RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Liderët grekë dhe egjiptianë diskutojnë çështje rajonale dhe globale

lideret-greke-dhe-egjiptiane-diskutojne-ceshtje-rajonale-dhe-globale

Liderët e Egjiptit dhe Greqisë kanë diskutuar çështjet rajonale dhe ndërkombëtare, përfshirë luftimin e migracionit të parregullt në rajonin e Mesdheut, luftën Rusi-Ukrainë dhe situatën në Libi, transmeton Anadolu.

Zëdhënësi presidencial i Egjiptit, Ahmed Fahmy, në rrjetet sociale njoftoi se presidenti egjiptian, Abdel Fattah al-Sisi dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, u takuan në qytetin bregdetar El-Alamein dhe diskutuan mundësitë për të rritur bashkëpunimin dypalësh.

Të dy liderët theksuan rëndësinë e përshpejtimit të zbatimit të marrëveshjes.

Fahmy njoftoi se një memorandum mirëkuptimi gjithashtu u nënshkrua nga liderët, të cilët ranë dakord të vazhdojnë bashkëpunimin ushtarak, ekonomik, kulturor dhe energjetik midis Egjiptit dhe Greqisë.

Related posts

Izraeli tërheq negociatorët e Mossadit nga Katari pas “ngërçit” për lirimin e robërve

admin

Osetia Jugore e shkëputur nga Gjeorgjia konsideron mbajtjen e referendumit për bashkimin me Rusinë

rezart morina

Bideni, Modi dhe BE-ja përgatisin projekt hekurudhor dhe detar që e lidh Lindjen e Mesme me Evropën

rezart morina