RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lirohet pas 19 vitesh i dënuari gabimisht, e fal policinë

lirohet-pas-19-vitesh-i-denuari-gabimisht,-e-fal-policine

Një burrë me ngjyrë nga Nju Jorku, i cili kaloi gati 19 vjet burg për një vrasje që nuk e kreu, është liruar pasi prokurorët thanë se një foto e një personi tjetër me të njëjtin emër çoi në arrestimin e tij gabimisht.

Sheldon Thomas u dënua me 25 vjet deri në burgim të përjetshëm për aksidentin fatal me makinë të 14-vjeçarit Anderson Bercy në Brooklyn në vitin 2004, ndërsa vrasësi aktual mbetet i panjohur deri më sot.

Thomas, tani 35 vjeç, u largua nga gjykata si njeri i lirë më 9 mars, pasi një gjykatës miratoi një kërkesë nga Prokurori i Qarkut në Brooklyn për të liruar të burgosurin si të pafajshëm.

Sipas hetuesve, me gjithë dëshminë e një detektivi të caktuar për çështjen që pranoi se fotografia e Thomas nuk ishte shfaqur në grupin e të dyshuarve të mundshëm, një gjyqtar ende gjeti shkak të mundshëm për të arrestuar Thomas bazuar në “informacionet e verifikuara nga telefonuesit e panjohur” dhe ngjashmërinë e tij të supozuar me njeriun tjetër i quajtur Sheldon Thomas – i cili ishte një i dyshuar i mundshëm.

35-vjeçari tha se i fali detektivët, dëshmitarin dhe prokurorët dhe falënderoi gjyqtarin ndërsa hodhi poshtë dënimin e tij.

Sipas raportit të ‘Regjistrit Kombëtar të Shfajësimeve’, zezakët kanë rreth 7,5 herë më shumë gjasa të dënohen gabimisht për vrasje në ShBA sesa të bardhët.

Një raport tjetër, i titulluar “Raca dhe dënimet e gabuara në Shtetet e Bashkuara”, zbuloi në vitin 2022 se shkalla e dënimeve të gabuara ishte edhe më e lartë nëse viktima e vrasjes në këtë rast ishte i bardhë.

Zezakët ishin gjithashtu viktima të sjelljes së keqe të policisë dhe u burgosën më gjatë përpara se të liroheshin me një shkallë më të lartë se bashkëmoshatarët e tyre të bardhë dhe kishin rreth 80 për qind më shumë gjasa të ishin të pafajshëm në krahasim me të dyshuarit e tjerë të dënuar për vrasje.

Related posts

Xhaçka: Sulmet e dhunshme të paprovokuara kundër KFOR-it dhe shtypit, të papranueshme

admin

Pakistan, lëshohen dy urdhër-arreste të veçanta për ish-kryeministrin Khan

rezart morina

OBSH: RD e Kongos po përballet me shpërthimin më të keq të kolerës që nga viti 2017

RTI