RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lobimi i Daçiqit kundër Kosovës në Taxhikistan, reagojnë nga Presidenca

lobimi-i-daciqit-kunder-kosoves-ne-taxhikistan,-reagojne-nga-presidenca

Shefi i stafit të Presidencës, Blerim Vela, ka reaguar pas lajmeve se ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq, ka lobuar kundër njohjes së Kosovës në disa vende aziatike.

Vela tha se ai këto vizita po i bën në vendet që janë të ndikuara nga Rusia dhe këtë e quajti një veprim të dëshpëruar të tij.

“Daçiq po viziton vendet që janë nën sferën e ndikimit rus. Një veprim i dëshpëruar për të minuar zbatimin e nenit 4 të marrëveshjes me Kosovën. Serbia do të shkelë nenin 4 nëse voton kundër anëtarësimit të Kosovës në organet ndërkombëtare. Së shpejti do të vihet në provë!”, ka shkruar Vela në Twitter

Related posts

​15-vjetori i pavarësisë në veri, serbët nuk duan e shqiptarët s’mund të festojnë

rezart morina

SHBA-ja, mbështetje për sulmet izraelite në Gaza, bën thirrje për qetësi

admin

PE njeh si gjenocid urinë në Ukrainë

admin