RTV AHIRETI
Shëndetësi

Luftimi i stresit, 7 kura për t’i thënë lamtumirë

luftimi-i-stresit,-7-kura-per-t’i-thene-lamtumire

Luftimi i stresit është një prioritet, veçanërisht kur gjendja e tensionit dhe keqtrajtimit zvarritet me kalimin e kohës dhe ne ndihemi të lodhur fizikisht dhe mendërisht: le të rishikojmë ilaçet e thjeshta që mund të përdorim në jetën tonë të përditshme:

LUFTIMI I STRESIT, KOHA

Presioni mund të vijë nga mbivendosjet e angazhimeve, nga mungesa e kohës dhe nga mungesa e një kohe për ne. Pra, le të rifillojmë nga duart, le të rifitojmë kufijtë dhe ritmet e duhura dhe mbi të gjitha le të themi jo dhe të krijojmë momente boshllëku në ditët tona plot tension.

LUFTIMI I STRESIT, OBJEKTET

Janë pajisje të vogla dhe mund të na ndihmojnë të relaksohemi dhe të çlirojmë menjëherë tensionin: janë të ashtuquajturat objekte antistres. Këtu do të gjeni një përmbledhje, nga fidget spinner shumë i keqtrajtuar deri te kubi klasik i Rubikut.

LUFTIMI I STRESIT, TINGUJT

Disa lloje tingujsh dhe muzike janë relaksuese dhe gjithashtu priren të nxisin gjumin: secili prej nesh ka të preferuarat e tij. Në këtë kuptim, ne dëgjojmë për të ashtuquajturit tinguj të bardhë, tinguj të natyrës, mbi të gjitha të ujit. Ka edhe tinguj rozë që evokojnë disa tinguj natyralë dhe do të ndikonin pozitivisht në cilësinë e gjumit dhe kujtesën.

LUFTIMI I STRESIT, ERA

Aromaterapia mund të na ndihmojë, disa esenca të tilla si livanda priren të na relaksojnë. Kurioziteti për nuhatjen dhe stresin? Edhe aroma e partnerit do të na bënte të relaksoheshim. Studiuesit nga Universiteti i Kolumbisë Britanike bënë një studim mbi 96 gra. Pa e ditur se me cilën këmishë kishin të bënin, disa ndienin erën e këmishës së partnerit, të tjerëve të një të panjohuri, të tjerëve të këmishës së pa përdorur nga askush.

LUFTIMI I STRESIT, KOPSHTI

Përkushtimi ndaj luleve, bimëve dhe perimeve na bën të fokusohemi në kujdesin e tyre: mund të jetë një mënyrë e mirë për të harruar gjithçka tjetër dhe, për rrjedhojë, një nga ilaçet për stresin: hidhini një sy seksionit kushtuar kopshtit të perimeve.

LUFTIMI I STRESIT, PUSHIMI I DUHUR

Pushimi për aq kohë sa kemi nevojë dhe pushimi i mirë vlen. Por disa zakone mund të ndikojnë në gjumin tonë: këtu rishikojmë gabimet që duhen shmangur për të fjetur mirë gjatë natës.

LUFTIMI I STRESIT, LËVIZJET

Aktiviteti fizik ka efekte të dobishme, na bën t’i përkushtohemi vetes dhe gjithashtu ka një efekt pozitiv në mënyrën se si ndihemi: a nuk është një shëtitje e shkurtër një nga ilaçet për stresin?

Related posts

Nënshkruhet Lista e re e Barnave Esenciale, 70 produkte të reja pjesë e saj

rezart morina

A e dini pse kemi probleme me gjumin? Faji qendron te ky zakon

rezart morina

Mungesa e vitaminës D mund të dallohet nga nuhatja dhe shija

admin