RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lukashenko fajëson Ukrainën për provokimet në kufi

lukashenko-fajeson-ukrainen-per-provokimet-ne-kufi

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka akuzuar Ukrainën se ka dërguar 15 mijë trupa në zonën kufitare për të ndërtuar fortifikime, duke i quajtur këto veprime “provokime”.

Lukashenko e lejoi aleatin e saj të ngushtë Rusinë në shkurt që të përdorte territorin bjellorus si një stacion për pushtimin e Ukrainës. Megjithatë, ai tha se Bjellorusia nuk është pjesë e konfliktit dhe se forcat e saj nuk janë të përfshira në të.

Lukashenko tha se njësia ushtarake ukrainase që mbërriti në kufi bllokoi rrugët, me vendosjen e pikave të kontrollit.

Lukashenko deklaroi se vendi i tij u përfshi në konflikt vetëm për të parandaluar një sulm ndaj Bjellorusisë nën pretekstin e një operacioni special ushtarak nga Polonia, Lituania dhe Letonia. /abcnews

Related posts

Spanjë, rajoni Bask regjistron temperatura rekord

admin

Komshiq: Turqia, një vend që ka fituar besimin e të gjithëve në rajon

admin

Ushtari i FSK-së: Nxorëm vajzën 2 vjeçe nga gërmadhat, njohu familjarët dhe qeshi

admin