RTV AHIRETI
Shëndetësi

Gjërat befasuese që dentisti e di për ju sapo të hapni gojën

gjerat-befasuese-qe-dentisti-e-di-per-ju-sapo-te-hapni-gojen

Vizita te dentisti nuk është gjëja më e këndshme në botë, por është e pashmangshme nëse duam të kemi një buzëqeshje të bukur dhe dhëmbë të shëndetshëm.

Ne e dimë se një dentist mund të shohë lehtësisht nëse ne kujdesemi mjaftueshëm për dhëmbët tanë, por ka gjëra të tjera që dentistët do t’i vënë re menjëherë, por mund të mos komentojnë nëse nuk shohin një arsye mjekësore për këtë.

Këto janë disa nga kushtet që çdo dentist do t’i vërë re sapo të uleni në karrige dhe të hapni gojën:

Nuk i pastroni dhëmbët me fill

Zakonisht nuk i pastroni dhëmbët me fill, por nëse e bëni këtë përpara takimit të caktuar, dentisti juaj me siguri do ta dijë këtë. Nëse nuk përdorni fill çdo ditë, mishrat e dhëmbëve tuaj do të jenë të ndjeshëm dhe do të irritohen lehtësisht. Nëse vendosni të pastroni dhëmbët me fill para se të vizitoni dentistin, kjo do të irritojë më tej mishrat e dhëmbëve, të cilët do të fillojnë të rrjedhin gjak.

Shtatzënë

Pothuajse 40 për qind e grave zhvillojnë gingivit gjatë shtatzënisë, shpjegon dentisti Glen Stephenson për Prevention.

Gingiviti shfaqet për shkak të një sasie të shtuar të hormonit progesteron, i cili lehtëson zhvillimin e baktereve që shkaktojnë prishjen e mishrave të dhëmbëve. Në zgavrën e gojës mund të shfaqet edhe një gungë e kuqe që zhduket vetvetiu pas shtatzënisë.

Kafshoni thonjtë

Edhe pa shikuar duart tuaja, dentistët mund të thonë se ju kafshoni thonjtë tuaj. Kafshimi i vazhdueshëm i thonjve shkakton shkurtimin e dhëmbëve dhe mund të çojë në një zhvendosje të kafshimit apo edhe dhimbje në nofull. Le të jetë një tjetër nxitje për ju që të mos kafshoni thonjtë.

Thithja e gishtit të madh nuk u ndal me kohë

Nëse një foshnjë thith gishtin e madh, nuk do të ketë shumë pasoja për zhvillimin e nofullës, por nëse një fëmijë më i madh se shtatë vjeç e bën këtë, shanset janë të mëdha që dhëmbët të rriten në drejtimin e gabuar. Për fat të mirë, sot ka një sërë mënyrash për të drejtuar dhëmbë të tillë.

Vuani nga çrregullimi i të ngrënit

Mund të tingëllojë e çuditshme, por dentistët janë ndër njerëzit e parë që njohin çrregullimet e të ngrënit si bulimia. Acidi i stomakut do të gërryejë dhëmbët nga brenda dhe në atë anë do të zhvillohet më shumë karies. Bulimia nuk është shkaktari i vetëm i kariesit, por është më i zakonshmi.

Mungesë vitamine

Mungesa e disa vitaminave mund të shkaktojë sëmundje të mishrave të dhëmbëve, plagë të ndryshme që shërohen ngadalë dhe infeksione të mishit dhe kockave, shpjegon dentisti John P. Dougherty. Mungesa e hekurit mund të vërehet edhe në zgavrën me gojë dhe mund të çojë në humbjen e palosjeve në qiellzë, e cila bëhet plotësisht e lëmuar.

Keni diabet

Çekuilibri dhe ndryshimet e papritura në nivelet e sheqerit në gjak shkaktojnë ndryshime të dukshme në mishrat e dhëmbëve. Ënjtja, gjakderdhja dhe ndjeshmëria e mishrave të dhëmbëve janë shenjë e diabetit dhe një simptomë tjetër është ndryshimi i konsistencës së pështymës.

Jeni nën stres të madh

Njerëzit të cilët janë nën shumë stres, shpesh fërkojnë dhëmbët e sipërm me dhëmbët e poshtëm gjatë gjumit, dhe kruajtja e dhëmbëve i shkurton dhe ndryshon formën e tyre. Kjo mund të shihet qartë në dhëmbët e njerëzve që po kalojnë një periudhë stresuese të jetës, shpjegon doktor Aodhan Docherty.

Related posts

SHBA-ja planifikon ta reduktojë nikotinën në cigare

admin

Je alergjik ndaj pickimit të bletës, pra s’duhet të hash mjaltin? Ç’thonë mjekët

admin

Ja pse nuk duhet t’i lani dhëmbët direkt pas ngrënies

admin