RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lula bën udhëtimin e parë zyrtar jashtë vendit si president, viziton Argjentinën

lula-ben-udhetimin-e-pare-zyrtar-jashte-vendit-si-president,-viziton-argjentinen

Presidenti i Brazilit Luiz Inacio Lula da Silva udhëtoi për në Argjentinë të dielën në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga marrja e detyrës më 1 janar.

Qëllimi i vizitës së Lulës është forcimi i marrëdhënieve dypalëshe dhe pjesëmarrja në Samitin e Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve (CELAC).

I shoqëruar nga gruaja e tij, Rosangela dhe një sërë zyrtarësh, Lula mbërriti pak pas orës 21:00. në Aeroportin Ndërkombëtar Ezeiza, ku u prit nga Ministri i Jashtëm i Argjentinës Santiago Cafiero dhe ambasadori i Argjentinës në Brazil, Daniel Scioli.

Cafiero e përshkroi vizitën e Lulës në Twitter si një “nxitje të madhe për marrëdhëniet tona dypalëshe” dhe nënvizoi “angazhimin e liderit brazilian për të forcuar Mercosur-in dhe CELAC-in”.

Mercosur, ose Tregu i Përbashkët Jugor, është një bllok ekonomik dhe politik i Amerikës së Jugut, anëtarët e plotë të të cilit janë Argjentina, Brazili, Paraguai dhe Uruguai.

Në Twitter, Lula tha të dielën mbrëma se “punë intensive” janë përpara në drejtim të rivendosjes së partneritetit midis dy kombeve të Amerikës Latine.

Ai do të takohet sot me presidentin argjentinas Alberto Fernandez me qëllim forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Lula dhe Fernandez pritet gjithashtu të diskutojnë për një tubacion gazi në Brazil dhe financimin e tij.

Të martën Lula do të marrë pjesë në samitin CELAC së bashku me një numër krerësh shtetesh në kryeqytetin Buenos Aires

Cafiero i tha Financial Times të dielën se Argjentina dhe Brazili po shtyjnë për krijimin e një monedhe të përbashkët të quajtur “Sur” (Jug) që synon të drejtojë biznesin rajonal dhe të reduktojë varësinë nga dollari amerikan.

Sipas të përditshmes lokale Infobae, gjatë vizitës së Lulës në Argjentinë, ai pritet të zhvillojë edhe një takim me zëvendëspresidenten Cristina Fernandez de Kirchner.

Fernandez u takua me Lulën pasi ai u betua si president në fillim të janarit, duke u zotuar se do të rivendoste plotësisht marrëdhëniet pas katër viteve të komplikuara gjatë mandatit të liderit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro dhe duke nënvizuar se kthimi i Lulës në pushtet shënon “kthimin e Brazilit në forumet ndërkombëtare”. “

Related posts

Ndërron jetë palestinezi i plagosur dy javë më parë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

rezart morina

Kosovë, shënohet 50-vjetori i drejtimit të Orientalistikës në Universitetin e Prishtinës

rezart morina

Stuhia e dëborës Barbara pritet të mbulojë Greqinë gjatë orëve të ardhshme, autoritetet helene në gatishmëri të plotë.

admin