RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Macron bën thirrje për vetëpërmbajtje pas dhunës izraelito-palestineze

macron-ben-thirrje-per-vetepermbajtje-pas-dhunes-izraelito-palestineze

Presidenti francez Emmanuel Macron bëri thirrje të dielën për përmbajtje pas shpërthimit të fundit të dhunës midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Në një bisedë telefonike me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Macron “kujtoi nevojën që të gjithë të shmangin masat që mund të ushqejnë spiralen e dhunës”, tha zyra e tij.

Ai shprehu gjithashtu “gatishmërinë e tij për të kontribuar në rifillimin e dialogut midis palestinezëve dhe izraelitëve”, shtohet në deklaratë.

Macron përsëriti dënimin e tij për sulmin me të shtëna të së premtes jashtë një sinagoge në Jerusalem që mori shtatë jetë.

Një tjetër incident pa një djalë 13-vjeçar palestinez që plagosi dy kolonë në Jerusalem të shtunën.

Ndërkohë numri i palestinezëve të vrarë në muajin Janar kalon përmbi 32. /mesazhi

Related posts

Mungesë e kuorumit në Kuvend, Konjufca: Kjo legjislaturë nuk e meriton të vazhdojë

admin

Zelenskyy në Samitin e Ligës Arabe: Do të vazhdojmë të luftojmë për t’i rimarrë tokat tona

rezart morina

Mbreti Charles III i drejtohet kombit për herë të parë si monark

admin