RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Chollet e Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit

chollet-e-escobar:-eshte-koha-per-themelimin-e-asociacionit

Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Cholet dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë bërë thirrje për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Në një tekst autorial të publikuar në “Kossev”, ata thonë se Asociacioni do të ishte strukturë për komunat me popullatë serbe, i cili do të bashkërendiste çështjet dhe shërbimet si arsimi, kujdesi shëndetësor, planifikimi urban e rural si dhe zhvillimi ekonomik.

‘Presidenti Biden dhe kancelari Sholz në shkurt të vitit 2023, kanë shprehur gatishmëri që ‘puna e integrimit të Ballkanit Perëndimor ti vijë fundi….në mënyrë që Evropa jetë e plotë, e lirë dhe ne paqe’

Në mesin e qëllimeve më të rëndësishme në Ballkan është edhe ofrimi i ndihmës për një pajtim të shëndoshë, të qetë dhe të qëndrueshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Së fundi të deleguarit nga Franca, Gjermania, Italia dhe BE-ja kanë qenë në vizita në Beograd dhe Prishtinë që të inkurajojnë të dy palët që të pranojnë planin e BE-së për normalizim të marrëdhënieve, të ndërpresin ciklin e krizave dhe konfrontimit dhe të ecin para më integrimet evropiane. Besojmë së ky është një moment historik që dy palët duhet ta shfrytëzojnë’

“Njëra nga pikat kryqe mbetet zbatimi i marrëveshjes për Asociacionin…….Është folur mjaftueshëm për këtë dhe është koha që të se çka është Asociacioni e çka jo.

Related posts

Kurti: Enver Zymberi do të mbetet simbol i përjetshëm i sovranitetit

admin

Rtv Pendimi publikon Vaktia e Ramazanit 2023 për disa shtete (Shkarko)

rezart morina

Azerbajxhani: Mbi rrugën Laçin u krijua korridor humanitar për evakuimin e popullatës civile armene

admin