RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Macron: Twitter angazhohet për luftë kundër përmbajtjeve ekstremiste

macron:-twitter-angazhohet-per-lufte-kunder-permbajtjeve-ekstremiste

Platforma e medias sociale Twitter do të angazhohet për eliminimin e përmbajtjeve terroriste dhe ekstremiste në internet, tha presidenti francez Emmanuel Macron.

Macron u takua me pronarin e ri të Twitter, Elon Musk, në një vizitë në SHBA dhe pati një takim dhe një diskutim të qartë dhe të ndershëm, sipas vetë presidentit francez.

Macron tha se ”Elon Musk konfirmoi pjesëmarrjen e Twitter në iniciativën Christchurch Call të nisur pas sulmeve terroriste në Zelandën e Re.

“Nuk ka vend për përmbajtje terroriste dhe të dhunshme ekstremiste askund”, tha Macron.

Macron dhe Musk folën gjithashtu për ”politikat transparente të përdoruesve, përforcimin e konsiderueshëm të moderimit të përmbajtjes dhe mbrojtjen e lirisë së fjalës”.

”Duhet të bëhen përpjekje nga Twitter për t’iu përmbajtur rregulloreve evropiane”, shtoi ai.

Që nga marrja e Twitterit nga Musk, ka pasur shqetësime të përhapura se më shumë gjuhë urrejtjeje dhe abuzime mund të përfundojnë në platformën nën udhëheqjen e tij dhe pas shkurtimeve të mëdha të vendeve të punës që ai zbatoi.

Musk kishte ngritur vetë shqetësime të tilla me kritika të përsëritura se Twitter kishte kufizuar shumë lirinë e fjalës në platformë.

E nisur nga Macron dhe kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern në vitin 2019, iniciativa ”Christchurch Call” pa liderët botërorë të bashkohen me kompanitë e teknologjisë, përfshirë Facebook, YouTube dhe Google për të trajtuar përmbajtjen terroriste dhe ekstremiste në internet.

Nisma mban emrin e qytetit të Zelandës së Re, ku një person i armatosur vrau 51 persona në sulmet në dy xhami në vitin 2019.

Ai transmetoi drejtpërdrejt sulmet në Facebook për 17 minuta përpara se kompania e medias sociale të hiqte transmetimin.

Related posts

125 mijë euro paga për 10 deputetët serbë që shkuan veç një ditë në Kuvend

admin

Diskriminimi shqiptar në Luginë, Kurti: Aplikuan 9 shqiptarë e 1 serb, u pranua ky i fundit

rezart morina

Gjenocidi në Srebrenicë, presidenti i zgjedhur i Malit të Zi: Dënoj krimet që kanë ndodhur

rezart morina