RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Malajzia dënon fuqishëm sulmin e kolonëve ndaj xhamisë Al Aksa

malajzia-denon-fuqishem-sulmin-e-koloneve-ndaj-xhamise-al-aksa

Malajzia dënoi fuqishëm sulmin e kolonëve ekstremistë të paligjshëm izraelitë në xhaminë Al Aksa ditëve të fundit.

Ministria e Jashtme e Malajzisë e karakterizoi këtë inkursion të orkestruar si një përpjekje të qëllimshme nga regjimi izraelit për të sfiduar statusin ligjor dhe politik të Jerusalemit dhe Al Haram Al Sharifit.

Malajzia i bëri thirrje komunitetit global të ndërmarrë veprime kundër veprimeve agresive të vazhdueshme të qeverisë izraelite, të cilat po përkeqësojnë kushtet në territoret e pushtuara palestineze. Në mënyrë të veçantë, ata i kërkuan Këshillit të Sigurimit të OKB-së të përmbushë përgjegjësinë e tij dhe të dënojë provokimet dhe agresionin e regjimit për të promovuar paqen dhe stabilitetin në rajon.

Malajzia përsëriti mbështetjen e saj për parimin e shtetësisë palestineze bazuar në kufijtë e para vitit 1967, me Jerusalemin Lindor si kryeqytet. /mesazhi

Related posts

Nxirret në sipërfaqe vetura me targa të Kosovës, konfirmohen 2 trupa njerëzish brenda

admin

Erdoğan: Izraeli përpiqet të thyejë shpirtin e popullit të Gazës duke bombarduar qëllimisht spitalet

wpuser

Temperaturat e larta, IKSHPK me rekomandime se si të mbrohet shëndeti

admin