RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mali i Zi dhe Amerika ndërtojnë terminal për importin e gazit të lëngshëm natyror

mali-i-zi-dhe-amerika-ndertojne-terminal-per-importin-e-gazit-te-lengshem-natyror

Përfaqësues të Qeverisë së Malit të Zi dhe të kompanive amerikane, kanë nënshkruar në Podgoricë një memorandum për zbatimin e dy projekteve të infrastrukturës energjetike.

Sipas kryeministrit në largim të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, këto projekte, ndër të tjera, do të zvogëlojnë varësinë nga gazi rus, shkruan Euronews Albania, transmeton Klankosova.tv.

Bëhet fjalë për ndërtimin e një terminali për importin e gazit të lëngshëm natyror në Mal të Zi dhe instalimin e një termocentrali me gaz, furnizimi i të cilit do të vinte përmes terminalit. Projektet e terminalit dhe termocentralit do të jenë në portin e Tivarit.

“Kjo është e rëndësishme në mënyrë gjeopolitike për ne, sepse zvogëlon varësinë nga gazi rus, por mbi të gjitha kjo flet se ne e dimë se ku duam të lëvizë vendi në 10, 15, 20 vitet e ardhshme”, tha Abazoviq.

Memorandumi u nënshkrua nga Abazoviq, Phil Pyle, përfaqësues i Enerflex Energy Systems dhe Olin L. Wethington, president dhe shefekzekutiv i Wethington Energy Innovation.

Wethington tha se Mali i Zi, te kompanitë amerikane ka partnerin më të mirë teknologjik.

Nënshkruesit e memorandumit u pajtuan se bëhet fjalë për projektet që do të sigurojë siguri energjetike dhe do të krijojnë perspektiva të mira për përparimin e mëtejshëm energjetik dhe të përgjithshëm ekonomik të Malit të Zi.

Sipas memorandumit, ato mund të fillojnë punën deri kah fundi i vitit 2025. Megjithatë, ata nuk kanë dashur të flasin për datën e fillimit të punimeve dhe vlerën e investimit, duke u shprehur se ato varen nga shumë faktorë.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Mal të Zi, Judy Rising Reinke, tha se projekti i sjell Malit të Zi më të mirën në aspektin e teknologjisë, pajisjeve, njohurive dhe aftësive.

Bisedimet për këtë projektet nisën në janar të vitit 2020. /klankosova

Related posts

Rusia nuk kundërshton një tjetër zgjatje të marrëveshjes së drithërave, por vetëm për “60 ditë”

rezart morina

Përplaset anija me balenën në Zelandën e Re, pesë të vdekur

admin

25 vjet çlirim, Osmani: Anëtarësimi në NATO, synim i Kosovës për të ardhmen

RTI