RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mali ndalon aktivitetet e organizatave të shoqërisë civile të mbështetura nga Franca

mali-ndalon-aktivitetet-e-organizatave-te-shoqerise-civile-te-mbeshtetura-nga-franca

Në Mali janë ndaluar aktivitetet për organizatat e shoqërisë civile të cilat mbështeten nga Franca, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qeveria e Malit përmes një deklarate njoftoi se Franca ndërpreu ndihmat e zhvillimit që siguronte për Malin me arsyen e pranisë së ushtarëve Wagner në vend.

Në deklaratën e cila mban nënshkrimin nga zëdhënësi i qeverisë, Abdoulaye Maiga, theksohet se pretendimet e Francës janë të pabaza dhe se janë paraqitur për të manipuluar opinionin publik.

Bëhet e ditur se Franca ka njoftuar Malin që në shkurt se do të ndërpriste ndihmat në fjalë.

Ndër të tjera në deklaratë njoftohet se nën dritën e zhvillimeve të fundit, janë ndaluar aktivitetet për të gjitha organizatat e shoqërisë civile në Mali që mbështeten nga Franca ose ndaj të cilave ajo siguron pajisje dhe produkte.

Po ashtu vihet në dukje se në kuadrin e ndalesës përfshihen edhe organizatat që punojnë në fushën e ndihmës humanitare.

Javën e kaluar, u njoftua se Franca ka pezulluar ndihmën e zhvillimit për Malin, për shkak të “marrëdhënies së qeverisë ushtarake në Mali me ushtarët mercenarë Wagner”.

Related posts

Tolerimi i mëtejmë i Serbisë rrezikon përshkallëzime serioze në Ballkan

admin

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë ndaj gjashtë personave për organizim të grupit kriminal

admin

Kryetarët e komunave nga veriu i Kosovës, flasin pas certifikimit të rezultateve

admin