RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Marok: Garë për të gjetur të mbijetuarit, ndërsa numri i viktimave kalon 2000

marok:-gare-per-te-gjetur-te-mbijetuarit,-ndersa-numri-i-viktimave-kalon-2000

Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi rajonin e largët malor të Atlasit të Lartë, duke vrarë të paktën 2012 njerëz dhe duke lënë shumë të pastrehë.

Ekipet e kërkim-shpëtimit të mbijetuarve gërmuan nëpër rrënojat e shtëpive të shembura në fshatrat e largëta malore të Marokut të shtunën, ndërsa forcat e armatosura u vunë në veprim pas tërmetit më vdekjeprurës të vendit në më shumë se 60 vjet.

Autoritetet shpallën tre ditë zie kombëtare pasi tërmeti me magnitudë 6.8 vrau më shumë se 2012 njerëz dhe plagosi 2059, me shumë të mbetur pa shtëpi.

Epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 18.5 km dhe ndodhi rreth 72 km në verilindje të Marrakeshit, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Tërmeti që goditi malet e Atlasit të Lartë të Marokut natën vonë të së premtes dëmtoi ndërtesat historike në Marrakesh – qyteti më i afërt me epiqendrën – ndërsa shumica e viktimave u raportuan në zonat malore në jug në provincat Al-Haouz dhe Taroudant.

Në fshatin malor Tafeghaghte pranë epiqendrës së tërmetit, praktikisht asnjë ndërtesë nuk mbeti në këmbë. Tullat tradicionale prej balte të përdorura nga banorët berberë të rajonit nuk rezultuan të mund të përballojnë tërmetin e rrallë. /mesazhi

Related posts

Begaj për kidnapimin e policëve: Akt i rëndë provokativ, ndërkombëtarët të ndërhyjnë

admin

Takohen Lajçak dhe Escobar, bisedojnë për hapat e mëtejmë në dialog

admin

Presidenti Erdoğan më 5 gusht viziton Rusinë

admin