RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

 Marokienët gërmojnë me duar ndërsa dërgohet ndihma e huaj

 marokienet-germojne-me-duar-ndersa-dergohet-ndihma-e-huaj

Në fshatrat e largëta malore në jug të Marrakeshit, shpëtimtarët po luftojnë për të gjetur të mbijetuar pas tërmetit vdekjeprurës të së premtes mbrëma.

Ata kanë përdorur duart e tyrendërsa autoritetet luftojnë për të dërguar pajisje në rrugët e rrënojave dhe disa fshatra që janë kthyer në rrënoja.

Numri zyrtar i të vdekurve qëndron në më shumë se 2,100, por ka pasur paralajmërime të përsëritura se kjo ka të ngjarë të rritet ndërsa shkalla e shkatërrimit bëhet më e qartë.

Punonjësit e urgjencës nga jashtë Marokut i janë bashkuar tani përpjekjes shumë të nevojshme të kërkim-shpëtimit, pasi çdo orë që kalon zvogëlon shanset për të gjetur të mbijetuar.

Rabati ka pranuar oferta ndihme nga Spanja, MB, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Franca, SHBA dhe disa vende të tjera thonë se janë gjithashtu të gatshme të ndihmojnë.

Spanja ka dërguar 86 specialistë të shpëtimit në dy ekipe, me nga katër qen secili.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po dërgon 60 shpëtimtarë me katër qen, në dy avionë transporti ushtarak, së bashku me një ekip të vogël mjekësor. Kompleti britanik përfshin pajisje dëgjimi sizmike dhe mjete prerëse dhe thyerëse betoni për të arritur njerëzit e bllokuar në rrënoja.

Disa avionë janë nisur gjithashtu nga Katari duke transportuar ekipe shpëtimi dhe ndihma emergjente.

Autoritetet marokene thonë se po vlerësojnë me kujdes ofertat e ndihmës sepse “mungesa e bashkërendimit mund të jetë kundërproduktive”. /mesazhi

Related posts

Zbulohet rrjedhja e katërt në “Nord Stream”

admin

Tëheqja e detit në Vlorë, fenomeni shqetëson ambientalistët: Nuk ka ndodhur asnjëherë në këto përmasa

admin

Zyrtari i Këshillit të Evropës i shqetësuar për rritjen e racizmit kundër muslimanëve në Evropë

admin