RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

MASHT tregon datën e mbajtjes së testit të arritshmërisë

masht-tregon-daten-e-mbajtjes-se-testit-te-arritshmerise

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka bërë të ditur datën e mbajtjes së testit të arritshmërisë.

Përmes një vendimi të publikuar nga MASHT, theksohet se testimi do të jetë i ndarë në dy faza, ku pjesa e parë përmban pyetjet nga lëndët shoqërore ndërsa pjesa e dytë ka pyetje për lëndët shkencore.

Pjesa e parë e testimit pritet të mbahet më 4 korrik. Nxënësit në pjesën e parë do tu nënshtrohen testit i cili përmban njohuri nga gjuha amtare, gjuha angleze, historia dhe gjeografia.

Ndërsa pjesa e dytë që përfshin njohurit nga lënda e matematikës, informatikës, kimisë, fizikës dhe biologjisë pritet të mbahet më 11 korrik.

Kjo mënyrë e organizimit të testimit ishte praktikuar edhe vitin e kaluar, me ç ‘rast nxënësit u testuan në dy data të ndryshme për lëndë të ndryshme./

Related posts

Ankara kritikon heshtjen e Perëndimit për arrestimin e gazetarëve turq në Gjermani

rezart morina

Pheniani lëshon mbi 100 predha pranë kufirit me Korenë e Jugut

admin

Sot mblidhet Kuvendi i Kosovës, këto janë pikat e rendit të ditës

rezart morina