RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëShëndetësi

Përhapja e variantit të ri të Covid, OBSH bën thirrje për më shumë teste

perhapja-e-variantit-te-ri-te-covid,-obsh-ben-thirrje-per-me-shume-teste

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar shfaqjen e një varianti të ri të koronavirusit EG5, i cili ka të njëjtat simptoma si Omicron dhe u ka bërë thirrje njerëzve të testohen.

Varianti është zbuluar në 51 vende, ndër të tjera është raportuar në Kinë, Kore, Japoni dhe Kanada.

EG5 është kategorizuar si me interes sepse është shumë i transmetueshëm. OBSH gjithashtu ka vënë në dukje se virusi nuk ishte aq sezonal sa në të kaluarën. /abcnews

Related posts

Këto janë çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme

admin

UNRWA njofton se ushtria izraelite shkatërroi ambientet e saj në Jabalia

admin

Lajçak: Situata në Ballkanin Perëndimor është shumë më e keqe se pesë vite më parë

admin