RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbahet takimi i nivelit të lartë mes SHBA-së dhe Talebanëve pas vrasjes së liderit të Al-Kaedës, Al-Zawahiri

mbahet-takimi-i-nivelit-te-larte-mes-shba-se-dhe-talebaneve-pas-vrasjes-se-liderit-te-al-kaedes,-al-zawahiri

Në kryeqytetin e Katarit, Doha, është mbajtur takimi i parë i nivelit të lartë mes SHBA-së dhe Talebanëve, pas vrasjes më 31 korrik të liderit të organizatës terroriste Al-Kaeda, Ayman al-Zawahiri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas CNN, zv.drejtori i Agjencisë Qendrore amerikane të Inteligjencës (CIA), David Cohen u takua ballë për ballë me kreun e inteligjencës së Talebanëve, Abdul Haq Wasiq.

Në takim thuhet se u diskutua lufta kundër terrorizmit.

Mes SHBA-së dhe Talebanëve së fundmi në muajin shtator është kryer shkëmbim i pengjeve.

Në këmbim të Haji Bashar Noorzai-t i cili njihet me afërsinë që ka me Mullah Omar, liderin themelues të Talebanëve, është liruar shtetasi amerikan Mark Frerichs i cili ndodhej ishte arrestuar nga Talebanët.

Më tej thuhet se Ayman al-Zawahiri, pasardhësi i themeluesit të Al-Kaedës, Osama Bin Laden u vra në qendër të Kabulit më 31 korrik nga një mjet ajror pa pilot (dron) amerikan.

Related posts

Abbas dhe presidenti tunizian biseduan për dhunën izraelite ndaj palestinezëve

admin

Ndihma italiane për Sirinë, e para nga BE

rezart morina

Erdoğan takon homologun rus Putin në Soçi

admin