RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Mbajini dritaret të mbyllura”, autoritetet britanike paralajmërojnë mot të ftohtë

“mbajini-dritaret-te-mbyllura”,-autoritetet-britanike-paralajmerojne-mot-te-ftohte

Agjencia e sigurisë shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar lëshoi sot një alarm për mot të ftohtë për Anglinë, duke i këshilluar njerëzit të qëndrojnë ngrohtë dhe të kujdesen për ata që janë më të rrezikuar nga efektet e motit të ftohtë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) dhe Zyra Met paralajmëruan se të gjitha rajonet e Anglisë do të përjetojnë “mot të ftohtë të ashpër” duke filluar nga kjo mbrëmje.

“Nëse keni një gjendje mjekësore paraekzistuese, duhet ta ngrohni shtëpinë tuaj në një temperaturë të rehatshme për ju. Përpiquni t’i ngrohni dhomat që përdorni më shumë, si dhomën e ndenjes dhe dhomën e gjumit, në të paktën 18 gradë Celsius nëse mundeni, dhe mbajini dritaret e dhomës suaj të mbyllura gjatë natës”, thekson deklarata, duke cituar Agostinho Sousa-n, konsulent në Mjekësinë e Shëndetit Publik në UKHSA.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se nëse njerëzit nuk mund të ngrohin të gjitha dhomat që përdorin, është e rëndësishme të ngrohet dhoma e ndenjes gjatë ditës dhe dhoma e gjumit pak para se të shkohet për gjumë.

UKHSA shtoi se ata që kanë vështirësi për t’i paguar faturat e ngrohjes, mund të aplikojnë për Këshillë të Thjeshtë për Energjinë për të marrë këshilla falas mbi efikasitetin e energjisë dhe grantet kombëtare që janë në dispozicion për t’i ndihmuar për ngrohje gjatë dimrit.

Gjithashtu, temperatura pritet të ulet deri në minus 10 gradë Celsius në Skoci, ndërsa paralajmërime për borë dhe akull janë dhënë për Uellsin, Irlandën e Veriut dhe bregun lindor të Anglisë.

Zonat rurale të Anglisë do të përballen me të ftohtë minus 6 gradë Celsius gjatë natës.

Related posts

Aleatët në aksion, ‘urdhri’: BE dhe NATO “të angazhohen bashkërisht” për Kosovën

admin

Turqi, 32.000 vizitorë marrin pjesë në panairin e prodhimeve Halal

admin

Franca miraton zyrtarisht planin e diskutueshëm të reformës së pensioneve

admin