RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbështetësit e Bolsonaros pushtojnë Pallatin Presidencial në Brazil

mbeshtetesit-e-bolsonaros-pushtojne-pallatin-presidencial-ne-brazil

Mbështetësit e ish-presidentit të Brazilit Jair Bolsonaro depërtuan përmes bllokadës së krijuar nga forcat e sigurisë dhe pushtuan ministritë dhe ndërtesën e Kongresit në Brazil të dielën.

Pamjet tregojnë protestuesit që sulmojnë pallatin presidencial në kryeqytet, shkruan The Independent.

Protestuesit pushtuan gjithashtu parkingun e Pallatit Planalto, sipas CNN Brasil. Presidenti i Brazilit Luiz Inacio Lula Silva është aktualisht në një udhëtim zyrtar në shtetin e Sao Paulos.

Grupi kaloi një pengesë policore dhe u ngjit në platformën devijuese që i jep qasje në çatinë e Dhomës së Deputetëve dhe ndërtesave të Senatit.

Protestuesit të veshur me bluza të verdha dhe jeshile dhe flamuj brazilianë sulmuan disa automjete të policisë që siguronin ndërtesën, njoftoi agjencia spanjolle e lajmeve EFE. Ata shkatërruan edhe barrierat mbrojtëse.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale treguan qindra njerëz që vraponin për në ndërtesë. Protestuesit u pritën me gaz lotsjellës nga Policia. /koha

Related posts

Ish-presidenti Hashim Thaçi vizitohet nga prindërit e tij në Gjykatë Speciale

admin

Muja publikon listën e organizatave kriminale në veri: Rekomandoj arrestime

admin

Koreja e Veriut lëshon dy raketa si përgjigje ndaj nëndetëses amerikane

admin