RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbështetja për Palestinën me kapelë me model shalqiri në “EURO 2024”

mbeshtetja-per-palestinen-me-kapele-me-model-shalqiri-ne-“euro-2024”

Në Kampionatin Evropian të Futbollit “EURO 2024” që po mbahet në Gjermani, para ndeshjeve u shpërndanë kapela me modele që mbanin ngjyrat e kuqe, të bardhë, të gjelbër dhe të zezë të flamurit palestinez, raporton Anadolu.

Kapela me model shalqiri iu shpërndanë tifozëve italianë dhe spanjollë që erdhën në stadiumin Gelsenkirchen për të mbështetur ekipet e tyre kombëtare më 20 qershor.

Mehmet Shimşek, një nga sponsorët e ngjarjes, në deklaratën për AA tha: “Ne donim të ngritim zërin tonë këtu për shtypjen ndaj vëllezërve tanë palestinezë. Vëllezërit tanë muslimanë duhet të jenë të ndjeshëm dhe të bëjnë diçka. Nuk është e mundur të mbyllësh sytë ndaj këtij gjenocidi. Njerëzit që kryejnë këtë gjenocid e përjetuan vetë gjenocidin. Tani ata vetë po bëjnë gjenocid”.

Duke thënë se pas shpërndarjes së një pjese të kapelave, policia ka penguar shpërndarjen e pjesës tjetër, Shimşek tha: “U prodhuan rreth 50 mijë kapele. Ne donim t’i shpërndanim këtu, por kjo shpërndarje nuk u lejua. Ata thanë se nuk mund t’i shpërndajmë këtu”.

– Për tifozët e ardhur në ndeshjen Türkiye-Portugali u shpërndanë kapela

Për tifozët e ardhur në ndeshjen Türkiye-Portugali të luajtur në Dortmund më 22 qershor u shpërndanë kapela me model shalqiri, e identifikuar me ngjyrat e flamurit palestinez.

Vahdettin Bayram, një nga pionierët e ngjarjes, në një deklaratë për AA tha se ata shpërndanë kapela me model shalqiri me ngjyra që përfaqësojnë flamurin palestinez për të njoftuar evropianët për shtypjen në Gaza.

“Ne u përpoqëm të punonim me njerëzit e biznesit këtu sa mundëm, veçanërisht në rastin e Palestinës. Kemi prodhuar gjithsej 50 mijë kapela, duke filluar nga 10 mijë. Këto kapela i kemi shpërndarë para ndeshjes Itali-Spanjë dhe po i shpërndajmë edhe para ndeshjes Türkiye-Portugali”, tha ai.

Duke u shprehur se ata zgjodhën foton e shalqirit sepse simbolizon ngjyrat e flamurit palestinez, Bayram tha: “Ne filluam një aksion kundër kësaj padrejtësie dhe padrejtësie si shembulli i milingonës. Ne do të vazhdojmë këtu deri në fund të Kampionatit Evropian.

– “Bota nuk duhet të mbyllë sytë ndaj asaj që po ndodhë në Palestinë”

Nënkryetari i shtetit federal gjerman të Nordrhein-Westphalia (NRW), Volkan Baran, i cili erdhi për të parë ndeshjen midis Türkiyes dhe Portugalisë, mori kapele që përfaqëson Palestinën.

“Bota nuk duhet të mbyllë sytë ndaj asaj që po ndodhë në Palestinë. Rreth 40-45 mijë njerëz të pafajshëm humbën jetën. Pati një sulm kundër Izraelit, por fatkeqësisht përgjigjja ishte shumë joproporcionale. OKB-ja i tha Izraelit të ndalojë luftën me vendim gjykate, por fatkeqësisht Izraeli nuk e bën këtë”, tha Baran.

Ai shpreson se komuniteti ndërkombëtar do të ngre zërin dhe do të ndalojë këtë situatë dhe se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do të gjykohet në shtetin e tij sa më shpejt të jetë e mundur, sepse gjysma e popullsisë izraelite është në rrugë dhe proteston kundër qeverisë izraelite.

– Shpërndahen kapela edhe për tifozët skocezë dhe hungarezë

Duke shpërndarë kapela me model feta shalqiri, simbol i Palestinës iu dha edhe tifozëve të ardhur për ndeshjen Skoci-Hungari në Shtutgart.

Yasin Yılmaz, një nga ata që mori pjesë në këtë ngjarje, tha për AA se ata i kanë shpërndarë kapela për të tërhequr vëmendjen ndaj shtypjes në Palestinë dhe se ata që i kanë marrë kapelat janë përgjigjur pozitivisht. “Ajo që po ndodhë në Palestinë është gjenocid dhe një pikë ku njerëzimi është harruar plotësisht. Shalqiri i prerë këtu simbolizon Palestinën”, tha ai.

Ai thotë se qëndrimi i atyre që morën kapelën ishte pozitiv. Yılmaz thekson se njerëzimi është i vetëdijshëm për këtë gjenocid dhe se synojnë ta rrisin këtë ndërgjegjësim këtu.

Tifozët treguan interesim të madh për kapelën simbolike të Palestinës që u shpërndanë para ndeshjes.

Related posts

Zgjedhjet lokale në Shqipëri, KQZ jep të dhënat për orën e parë të votimeve

admin

Nxirret i gjallë një 35-vjeçar në Turqi pas 149 orësh nën rrënoja

rezart morina

“Zvicra do të mbështesë procesin e paqes së Ukrainës”

admin6