RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbi 10 mijë punonjës të tre prodhuesve të mëdhenj amerikanë të makinave futen në grevë

mbi-10-mije-punonjes-te-tre-prodhuesve-te-medhenj-amerikane-te-makinave-futen-ne-greve

Më shumë se 10,000 punonjës të tre nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave amerikane kanë nisur grevën, thotë sindikata e tyre.

Puna është ndërprerë në tre fabrika në pronësi të General Motors (GM), Ford dhe Stellantis.

Ajo erdhi pasi kontratat e punës skadonin të enjten mbrëma. Unioni i Bashkuar i Auto-punëtorëve (UAW) tha se firmat nuk kishin paraqitur oferta të pranueshme.

Lufta kërcënon të shkaktojë çmime më të larta për blerësit dhe ndërprerje të mëdha për gjigantët e industrisë motorike.

Presidenti i UAW-së Shawn Fain i tha BBC-së se tani i takon kompanive të zgjidhin mosmarrëveshjen.

“Kur ata të fillojnë të kujdesen për punëtorët e tyre do të përfundojë,” tha ai.

Greva filloi në mesnatën me orën lindore (04:00 GMT) në fabrikën e kamionëve të madhësisë së mesme të GM në Wentzville, Misuri, uzinën e Ford-it në Bronco në Michigan dhe fabrikën e Jeep në Toledo, Ohio në pronësi të Stellantis.

Fabrikat janë kritike për prodhimin e disa prej automjeteve më fitimprurëse të “Detroit Three”.

Objektet e tjera do të vazhdojnë të funksionojnë, tha UAW, por nuk përjashtoi zgjerimin e grevave përtej tre objektivave fillestarë.

Me afrimin e afatit të enjten, Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Joe Biden kishte folur në telefon me Fain për negociatat, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Sindikata kishte kërkuar një rritje pagash prej 40% për rreth 140,000 anëtarët e saj gjatë katër viteve, duke vënë në dukje një rritje të krahasueshme të pagave për drejtuesit e kompanive.

Kërkesa të tjera përfshinin:
-një javë pune katër ditore
-kthimi i rritjeve automatike të pagave të lidhura me inflacionin
-kufizime më të rrepta për sa kohë punëtorët mund të konsiderohen staf “i përkohshëm” që nuk marrin përfitime sindikale.

Propozimet e UAW do të dyfishonin më shumë se kostot e saj të punës në SHBA, tha Ford në një deklaratë.

Muajin e kaluar, 97% e anëtarëve të sindikatës votuan për të autorizuar një grevë.

Punëtorët thanë se kompanitë mund të përballonin të ishin më bujare pas vitesh fitimesh rekord.

“Sipas mendimit tim ne e kemi borxh këtë,” tha Paul Raczka, i cili punon në një fabrikë Stellantis në Michigan duke prodhuar Jeep Grand Cherokees. /hashtag

Related posts

Ambasadori i SHBA-së për sulmin në veri të Kosovës: Ishte grup i organizuar

admin

Modelja franceze, Marine el Himer pranon Islamin

admin

Nuk ndalet eksodi drejt Britanisë/ 10 gomone me 380 emigrantë kalojnë Kanalin e La Manshit

admin