RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Mbi 100 pjesëtarë të EULEX-it po patrullojnë në veri të Kosovës

mbi-100-pjesetare-te-eulex-it-po-patrullojne-ne-veri-te-kosoves

Pas situatës së krijuar në veri të vendit, ku pjesëtarë serbë të Policisë së Kosovës dhanë dorëheqje, Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) ka rritur patrullat atje në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in.

Në një përgjigje për Tëvë1, nga EULEX-i kanë thënë se që nga 16 nëntori, në komunat veriore po patrullojnë në këmbë edhe oficerët e njësisë policore të formuar të EULEX-it dhe njësisë policore të formuar rezervë.

“EULEX-i tashmë ka rritur ndjeshëm patrullat e lëvizshme të zbulimit të Njësisë së Formuar të Policisë dhe Njësisë së Formuar të Policisë Rezervë në veri të Kosovës në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, në mënyrë që të monitorojë nga afër të gjitha zhvillimet që mund të ndikojnë në sigurinë e Kosovës, si dhe në sigurinë e të gjitha komunitetet në Kosovë. Që nga 16 nëntori, në komunat veriore po patrullojnë në këmbë edhe oficerët e njësisë policore të formuar të EULEX-it dhe njësisë policore të formuar rezervë”, kanë thënë EULEX-i.

Po ashtu, nga EULEXI kanë bërë të ditur se mund të plotësojnë vetëm pjesërisht vakuumin e sigurisë që është krijuar në veri pas dorëheqjes së pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.

Sipas EULEX-it, mbi 100 pjesëtarë të tyre po patrullojnë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Related posts

Ministri italian: Vendi është në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të emigracionit

admin

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

rezart morina

Paqja dhe siguria në Kosovë, temë diskutimi mes Osmanit dhe komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş

rezart morina